Подкрепа
Tерапия, правна помощ и менторство
В деликатните моменти преди и след кризата, сме се насочили към три направления, които изискват професионален подход, за да се постигне стабилен и устойчив прогрес.
Всяко от тях се базира на дългосрочни експертиза и опит от страна на специалистите, с които работим, в посока истинска добавена стойност към подкрепата ни към жените, които имат нужда от нея.
Фокусът ни към терапия, правна помощ и менторство е абсолютно целенасочен, а практиката ни показва, че невъзможността да открият или да си позволят подобна услуга, спъва жените в опита им да продължат напред.
“Вярвам, че колкото повече опознаваме и разбираме себе си, толкова пo-голяма увереност добиваме и правим по-смели избори, защото си даваме сметка колко много зависи от нас и как ние участваме във всички процеси.”
Валентина Димитрова, терапевт
Въпроси и отговори
Q: Как да убедим близък човек, че насилието и любовта нямат нищо общо?
A: Не може да го убедите насила. Това, което може да направите, е да споделите своето виждане за любов. Да уверите човека, че той няма вина. Да търсите отговор на въпроса “Защо е нужно одобрение от човек, който умишлено наранява?”. Да подкрепяте безусловно без притискане.
Q: Как да оказваме подкрепа, така че едновременно да помагаме, без да притискаме?
А: Нужно е да развиете фин усет за този баланс – ако жената се отдръпва или реагира остро, значи сте прекалили. Помнете, че това е бавен и нелек процес. Вашата роля в него не е да назидавате, а да бъдете мека опора.
Q: Как да накараме жена да приоритизира себе си, вместо да попада под манипулациите на партньора си?
А: Наблегнете, че в една връзка партньорите носят отговорност и уважение не само един към друг, но най-вече към себе си. Фокусирайте вниманието ѝ върху качества и способности за себереализация на чисто – без страх, отчаяние и унижение. Бъдете компания за дейности, които я карат да се чувства добре.
Q: Как да говорим с децата за това, което се случва с баща им?
A: Помислете как да промените ситуацията и едва след като сте напуснали човека обяснете открито на децата си какво се е случвало. Ако не знаете как да поднесете тази информация спрямо възрастта и душевността им, допитайте се до професионален терапевт. Не настройвайте детето против бащата. Споделете, че не се разбирате добре и не можете да сте заедно, но това не пречи и двамата да го обичате. Помнете, че децата усещат, когато възрастните се опитват да маскират реалността.
Q: Как да превъзмогна чувството за вина и дълг към партньора си заради това, че въпреки тормоза ми е помагал?
А: Помощта не купува правото на човек да тормози партньора си. Често пъти въпросната помощ е маскирано желание за контрол и зависимост. Няма достатъчно добра причина подобно отношение да бъде толерирано.
Q: По какъв начин да комуникираме след раздяла за размяна на вещи и документи?
А: Добър вариант е да изпратите общ приятел да свърши това вместо вас. Ако се наложи вие да се срещнете с бившия си партньор, не позволявайте настроението му да ви сломява, а действайте уверено – законът е на ваша страна. Адвокат от екипа на Emprove може да ви даде безплатен правен съвет по този въпрос.
Q: Доколко е OK някой друг, вместо жената, да предупреди нейните роднини и близки за ситуацията, в която се намира?
А: Границата е много тънка. От една страна близките вече може да са се отдръпнали и да бъркат изолацията с отчуждение. В такива моменти е добре да се обясни в какво положение е потърпевшата. От друга страна, това действие може да внесе смут и недоволство у жената, с което да изгорите мостовете на приятелство и доверие, което ще ѝ е нужно на друг етап.
Q: Как да повлияем така, че бащата да не настройва децата срещу майка им?
А: Не може да промените нито човека, нито начина, по който прекарва времето с децата. Важен е примерът на самата майка – да се въздържа от коментари по адрес на бащата, да бъде спокойна, уверена и обичаща. Децата усещат това.
Q: Какво не бива да казваме на близък човек, който е във връзка с насилник?
А: “Това всъщност не е любов; Той няма да се промени; Светът, който е изградил за теб, е илюзия; Ще бъдеш свободна и ще се чувстваш по-добре без него; Не можеш да се справиш сама; Нямаш право на избор;”.
Q: Как да обясним на жена, че партньорът ѝ няма да се промени и тя не бива да търпи поведението му?
А: Няма как да убедите някого в нещо, в което не вярва. Просто бъдете до жената и когато моментът на осъзнаване дойде от нейна страна, я подкрепяйте при всяко разколебаване, обаждане, нужда от помощ и т.н. Ако прецените, че има достатъчна близост между вас, може деликатно да помолите жената да си спомни ситуациите, в които се е почувствала зле с него. Чрез разказа, тя сама може да осъзнае, че честите моменти на неприязън и неприемливо поведение се повтарят периодично.
Q: Как да помогна на близка, която смята, че създавам интриги, а не вижда проблем в отношението на партньора си?
А: До момента, в който сама не осъзнае ситуацията, няма как да ѝ помогнете. Просто ѝ дайте пространство и бъдете до нея, в противен случай ще я отдалечите от себе си.
Q: Как да постъпя в случай, че съм се отделила от него, а той се разкайва и е започнал терапия?
А: Това, че е предприел мерки за поведението си, е добър знак, но ако е минало много малко време, не се поддавайте на прибързани решения – практиката показва, че понякога това е вид манипулация. Покажете му, че изисквате време и търпение, за да спечели той отново доверието ви.
Q: Как да постъпим, ако подозираме, че у съседите ни има случай на домашно насилие?
A: Ако познавате съседите си и най-вече този, върху когото смятате, че се проявява насилие, може да поговорите с него. Това не означава да зададете въпроса директно, а да подходите деликатно – попитайте например: “Как се чувстваш напоследък; С какво се занимаваш?” и тн. Така може да усетите на вербално ниво дали не премълчава нещо. Най-важното е веднага да съобщите на 112 при нужда.
Q: Смятате ли, че психологическата помощ помага и как?
А: Психотерапевтът оказва страхотна помощ в изготвянето на план за действие още по време на кризисната ситуация, за да се преценят трезво стъпките и да не се оставя потърпевшият на манипулации. Работата над личността е изключително важна дори след като токсичните отношенията са приключили, защото често пъти бившият успява да разруши рационалната връзка с вътрешното “АЗ”.
Q: Кои са най-важните и необходими думи, които жена може да чуе от подкрепящата ѝ мрежа?
А: Думи на подкрепа, на уверение, че жената заслужава нещо по-добро, както и че другите вярват в нея, дори тогава, когато тя самата не вярва в себе си.
Q: Какво можем да направим за жена, която пак се е върнала в токсичната връзка след няколко месеца самостоятелност?
A: Продължете да я подкрепяте, колкото и трудно да ви се струва това на този етап. В удобен момент обсъдете решението ѝ, споделете деликатно вашата позиция, но не я карайте да се чувства виновна. Когато дойде времето, тя го ще осъзнае и ще оцени вашата помощ.
Q: Какво следва, когато загубиш дело от насилник?
А: Първото, което трябва да направите, е да приемете хладнокръвно ситуацията, с идеята, че това е само стъпка от пътя, а не финалът. Дайте си необходимото време, за да потърсите друг вариант и допълнителна правна помощ или ресурс, с който да опитате отново. С добър правен съветник бихте могли да обосновете причините за загубата на делото и съответно как да подходите законово след това. Ако нямате възможност за добър защитник, Emprove е насреща с безплатна правна помощ.
Q: Как да се справим с паническите атаки при мисълта, че всеки следващ мъж е насилник?
А: Работата с терапевт ще има най-голям ефект върху промяната на мисленето. Оттам следва осъзнаването, че не всички мъже са еднакви, както и защо даден човек е привлечен от определен модел на поведение у партньора си. Когато това се отработи, психическите безпокойства постепенно ще изчезнат.
Свържи се с нас за индивидуална подкрепа
През нашата facebook страница, където съобщенията ти ще достигнат директно до главния ни терапевт:
За други идеи, препоръки и предложения за партньорства – пиши ни на:
contact@emproveproject.eu
Тук сме. Има ни. Не си сама.
Вайбър група
Включи се във Viber групата ни, за да получаваш известия за нашите събития и кампании.
Кампании
За EMPROVE
Последвай ни в социалните ни канали
Всички права запазени © 2023 Фондация Емпруув | Уебдизайн – brokkolli | Политика за поверителност