ABUSE IS NOT LOVE: “Игнориране”

Любовта е пресечната точка, която ни свързва. Любовта с всичките ѝ лица и любовта като маска. А също и знаците, които карат стомахът ни понякога да се свива. Точно обратното на онези великолепни пеперуди, когато се влюбваме. Не на последно място – и любовта към самите нас, която ни помага да открием онази, истинската любов към другите хора.
Освен прекрасен повод да се събираме и да си споделяме опита, историите, въпросите и мислите всеки месец в кокетното пространство на хотел Junó, „Срещи под знака на любовта“ е и част от световната кампания ABUSE IS NOT LOVE на YSL Beauty, която подпомага борбата срещу насилието от страна на интимен партньор. Една от мисиите на #ABUSEISNOTLOVE е да образова 2 милиона души в цял свят да разпознават знаците на токсично поведение. Зад прекрасната думичка – LOVE – стои и една закодирана абревиатура, която насочва към каузата:
Learn – научете знаците на насилие в една връзка
Offer support – подкрепете някой, който преживява тормоз
Vigilant – бъдете активни в борбата срещу насилието
Expect better – изисквайте повече в отношенията си
Именно 9-те ключови първи знака за токсичност във взаимоотношенията разглеждаме и ние. Един по един. Докато не остане съмнение, че с познаване и без излишна тревога, можем да различаваме системното чувство за нередност във връзката при всеки един от тях. А ако остане съмнение – тук сме, има ни, не си сама! Пиши ни, за да си поговорим и да те подкрепим.
И така – тези 9 срещи ни дават чудесна възможност да бъдем в компанията на 9 невероятни жени, които имат дар слово, талант, опит и истории за споделяне. И както Оля Минева с нейната си усмивка каза още в началото:
“Дано след тези 9 месеца родим нещо хубаво заедно”.
Първата ни среща беше посветена на знака “Игнориране”, а актрисата Елена Телбис откри с нас поредицата събития. Пред публиката застанахме заедно с Нора Христова – нашият оперативен директор, и Валентина Димитрова – главният ни психолог. Оля беше в ролята на модератор, който супер умело подава топката точно когато трябва на когото трябва. Нора подчерта значението на темата и сподели, че в работата си често получава съобщения от близки на жени, които се сблъскват с игнориране от партньорите си, и търсят съвет как да се справят с тази ситуация. Имаше много въпроси и вдигнати ръце, което безкрайно ни успокои, че сме създали атмосфера на доверие и споделеност.

Неслучайно поканихме първо Елена Телбис – страстен застъпник на каузата ни, чието изкуство носи този заряд и в наградената с Аскеер постановка “Prima Facie”. Тя бе начело на разговора със своите наблюдения върху игнорирането като най-тихото средство за душевна разруха.
Валентина Димитрова обърна внимание на противоречивия начин, по който често се възпитават децата, и връзката му с формирането на емоционални модели в бъдещите взаимоотношения. Тя посочи, че игнорирането може да започне в най-ранна възраст, когато бебето се оставя да плаче, изразявайки нужда и потребност, които остават пренебрегнати. Така още от детството се изгражда усещането, че любовта е условна. Когато децата не получават валидиране на чувствата и емоциите си и не са научени да ги разпознават – като възрастни трудно се свързват както със себе си, така и с другите. А именно тази липса на емоционална осъзнатост често стои в основата на токсичните взаимоотношения.

Елена Телбис сподели своята гледна точка за романтизираната токсичност през призмата на киното и театъра. Тя изрази мнение, че ако определени филми се гледат от тийнейджъри, без опит и образование на тема здравословна любов, могат да останат с грешно впечатление за романтичните взаимоотношения.
На въпрос от публиката “Кога игнорирането става нездравословно?” Валентина подчерта, че липсата на комуникация е изключително вредна за психичното здраве, особено в дългосрочен план. Защото когато човек не изразява себе си и не споделя своите чувства, последствията могат да доведат до депресия, психосоматични разстройства и тревожност, които с времето се задълбочават.



