Movember тази година е към края си, а днес споделяме и последната статия от поредицата с терапевта Матей Иванов. След примерите от практиката на терапевта, както и първите знаци, за които мъжете и техните близки трябва да внимават, за повишаване на психичното им здраве, днес завършваме с още две важни теми в една. 

Серията публикации в съдействие с Матей Иванов е част от инициативата ни за внимание и грижа към мъжкото менталното здраве през месец ноември. Целта ни е да нормализираме това мъжете да търсят подкрепа и да се грижат повече за душата си като директна превенция на домашното насилие. 

Терапевт Матей Иванов, личен архив

 

Защо е важно мъжете да се грижат за менталното си здраве?

Матей Иванов: 

Изследванията в сферата на менталното здраве при мъжете показват, че мъже, които не могат да говорят открито за емоциите си, по-трудно разпознават и забелязват признаците, сочещи към влошаване на психичното им здраве и е по-малко вероятно да потърсят подкрепа или помощ.

Мъжете са по-склонни да използват погрешни и вредни за тях и здравето им методи за справяне. Такива се употребата на алкохол и наркотици. В повечето случаи от практиката ми се оказва, че депресията при мъжете е „скрита“ депресия и се проявява като раздразнително поведение; неконтролируем гняв и агресия; поемане на излишни рискове или загуба на самоконтрол. В нашето общество доста често тези прояви се приемат за типично „мъжко поведение“. С това „мъжко поведение“ обаче отделната личност вреди не само на себе си, но и на хората около себе си – близки, роднини, семейство, деца, партньор.

Именно поради тази причина всеки отговорен мъж би трябвало да разглежда крайностите в поведението си като симптом, който му показва нуждата от грижа за себе си и своето психично здраве.

 

Можеш ли да споделиш SOS съвети към мъжете и техните близки?

Матей Иванов: 

Психичното и емоционалното здраве е част от физическото здраве при човека, така че – като първи и най-приемащ се от мъжете съвет е – да станат активни. Да се движат и да спортуват. Доказано е, че мъжете, които не са физически активни, са с 60% по-склонни да страдат от депресия и компенсаторно поведение.

Като друг съвет, който бих могъл да отправя към мъжете е, да се стремят да избягат от стигмата за споделянето и търсенето на подкрепа. Да говорят! Да споделят! В практиката ми идват предимно мъже, които в момент на трудност, споделяйки с приятел, са получили подкрепа, разбиране и… моя телефонен номер ☺

Бих могъл да посъветвам мъжете да се грижат за взаимоотношенията си и да създават социални контакти. Когато си обграден от позитивни хора, които те разбират, подкрепят и имат „широко скроен ум“, минаваш през всяка трудност или проблем по-лесно и безболезнено.

Истината е, че всяко човешко същество има потенциала да се справя и креативността да намира решения на проблемите си, но понякога, ние мъжете, насочваме всичките си усилия и енергия в неправилната посока, разрушавайки себе си. 

Именно поради тази причина понякога имаме нужда от разговор, разбиране, подкрепа и малко знания, които ще ни помогнат да насочим енергията и усилията си в правилната посока. Това не е срамно! Това помага! Това спасява!

 

Актуални постове от тази категория

Да пиеш кафе с вътрешните си саботьори

Да пиеш кафе с вътрешните си саботьори

В края на миналата година преживяхме една запомняща се Limitless среща със супер позитивния екип на HPЕ Bulgaria, а гостуването ни беше по покана на тяхната работна група Women at work. Всъщност темата за границите ни провокира за пореден път да споделим с нови хора...

“Поп” психологията срещу истинската наука

“Поп” психологията срещу истинската наука

Валентина Димитрова е психолог с дългогодишна практика, а за наше щастие – и главният терапевт на Emprove. Гледа на себе си като терапевт на модерния човек. Желанието ѝ е да вдъхновя повече хора да се ориентират в света, вглеждайки се във вътрешния си компас. В...

Как си? От 1 до 10 

Как си? От 1 до 10 

Павел Иванов и Васил Горанов са едни от първите обучени “Talk club” капитани в България. Не си ги представяйте с папагали на рамото и пиратски шапки. Вместо това, те носят тениски с надпис Talk Club и топка, която подават на другите мъже в клуба с един простичък...