Следващият текст съдържа размисли, факти, но и спойлери, свързани със сериала Adolescence на Netflix.

Стивън Греъм и Оуен Купър в кадър от сериала Adolescence на Netflix
Живеем във времена, когато всекидневно излизат премиери на нови сериали, нови сезони, нови въртележки от емоции, които ни завихрят така, както само изкуството умее. Но измежду множеството наистина страхотни заглавия, едно се открои революционно. Adolescence на Стивън Греъм и Джак Торн не оставя абсолютно никого безразличен поради една проста причина. Мислим, че познаваме децата си, оправдаваме новото поколение с “всички са такива” или “и ние сме били млади”. Но съществува един паралелен свят, в който родителите не са поканени, ако сами не си проправят път към него. Светът зад екраните – емоджитата, които възрастните ползват в съвсем различен контекст, и невидимото в аналоговия свят насилие, което идва не със стъпки по пода, а с “тапване” и “скролване” по плоската клавиатура на смартфоните. Опасните влияния, които разделят хората по полов признак, и момчетата, които нямат капацитета или ценностния компас да различат манипулацията от истината. Тийнейджъри, отделени с дълбока генерационна пропаст от родителите си, които не търсят мнение и не споделят своите емоции. Училищен тормоз, който започва с детски кикот и завършва със сълзите на цялото общество. Най-страшното в мини поредицата е, че в семейството всичко е наред. Нормални родители – нито богати, нито бедни. Без зависимости и без насилие. Хора, които се грижат за децата си, празнуват рождени дни, водят ги на спорт и работят достатъчно, за да си позволят за всеки да има собствена стая. Детската стая също е привидно нормална – космически чаршафи, мече върху леглото и един компютър – портал към свят, който ни потапя в чисто ново усещане за безсилие.
И докато родителите се питат къде те самите са сбъркали, една от темите в сериала е именно тази паралелна вселена, която бавно и методично разкрива причината за трагедията. Макар и насилието никога да не носи задоволителни отговори, а само още и още въпроси. Онлайн тормоз, неувереност и не на последно място буря от токсични течения в интернет са частички от уродливия пъзел, оформящи този мъничък свят, в който момчетата просто търсят валидация. “Харесваш ли ме?” е последният и може би единствен въпрос, който носи надежда за Джейми.
За да разберете колко сте назад с комуникацията на новото поколение, но и за да научите нещо от тази статия, просто вижте дефинициите на няколко емоджита и имена на онлайн субкултури и течения. /информацията е взета от фейсбук страницата на https://www.standard.co.uk/. Колкото и безобидно да звучат някои от тях, влиянията им ескалират до редица масови убийства в Щатите и Англия, подбудени от омраза.
Manosphere
Маносферата е съвкупност от уебсайтове, блогове и онлайн форуми, които насърчават мъжествеността, мизогинията и противопоставянето на феминизма. В единия край стоят здравните инфлуенсъри и привържениците на самоустойчивото развитие, а в другия – откровените мизогини. Сред тях е и Андрю Тейт, чиято провокативна реторика отдавна олицетворява съвременната токсична представа за мъжественост.
Правилото 80/20
Инселите често се позовават на правилото 80-20 (произлизащо от принципа на Парето), което описва идеята, че 80 процента от жените са привлечени от 20 процента от мъжете (по отношение на привлекателност и богатство).
Incel
Инсел означава неволно безбрачен/involuntary celibate/. Това е самоопределящ термин, използван от мъже, които смятат, че не са в състояние да привличат жените сексуално.
Looksmaxxing
„Looksmaxxing“ е процесът на увеличаване на възприеманата привлекателност чрез различни методи, вариращи от основна хигиена и грижа за кожата до по-крайни мерки като приемане на стероиди или козметичната хирургия.
💊
Емотиконката на червеното хапче, спомената в „Юношество“ на Netflix, наистина е препратка към филма „Матрицата“ от 1999 г., макар че сега е станала невероятно объркана и изкривена от “маносферата”.
🫘
Емотиконката с бъбрек се използва за означаване на това, че някой е инсел, поради което героинята на Кейти я използва, за да тормози Джейми чрез коментарите му в Instagram.
💪
Алфа, бета и сигма
Алфите са традиционно мъжествени мъже (или „чадс“), бетите са подчинени от жените си мъже (или „cucks“), а за сигмите се казва, че са самотни вълци.
☕
Инселите отдавна използват емотикона с чаша кафе, за да изразят презрението си към жените, често самостоятелно или с думата
„жени =“ преди това.
—
Сериалът ни оставя с ужасно много въпроси, но един стои на първо място – какво да направя, за да не се стига до това? Създателите му споделят: “Най-голямата цел на Adolescence е да започне разговор”. Говорете. С други родители, с учителите. С децата си. По-малко онлайн и повече на живо. Бъдете някой, на когото имат доверие във всяко търсене по пътя към себе си и към света. Напомняйте, че сте там!