От борбата с пандемията до трансформацията на американската политика – тези влиятелни жени, сред които министър-председателят на Нова зеландия, вицепрезидентът Камала Харис и застъпничката на избирателните права на гражданите Стейси Ейбрамс, създават история.

По време на президентските дебати в САЩ през октомври, сенатор Камала Харис и вицепрезидент Майк Пенс се противопоставиха един на друг в типичен стил: за 90 минути те дебатираха, отговаряха избирателно на модераторските въпроси и се прекъсваха взаимно, през което време Пенс правеше всичко това два пъти повече от Харис. „Господин вицепрезидент“, отбелязваше всеки път Харис, щом поемаше микрофона, „Аз говоря“.

Тази реплика лансира хиляди интернет карикатури (в това число и купища тениски), но освен това се превърна в мощен вик от страна на жените из цяла Америка. Един месец след дебатите, сенатор Харис се превърна в първата жена, първата чернокожа американка и първата американка от азиатски произход, избрана за вицепрезидент – невиждана трифекта от прецеденти за калифорнийския сенатор Харис.

Нейното скоростно издигане в американската политика я катапултира за първи път към листа на Форбс на Стоте най-влиятелни жени. Тя дебютира на номер 3, точно след германския канцлер Ангела Меркел (която заема номер 1 за десета поредна година) и шефа на Европейската централна банка – Кристин Лагард (номер 2 за втора поредна година).

 

„Демократичните държави, където човешките права са уважавани и където жените са способни да достигнат върхови позиции в обществото, са същите тези държави, които са най-добре подготвени да се справят с кризата Ковид-19.“

 

Жените от седемнайстия поред влиятелен годишен списък идват от 30 държави и са родени в рамките на 4 генерации. Сред тях са 10 държавни лидери, 38 управляващи директори и 5 лица от шоубизнеса. Но независимо от факта, че се различават по националност и квалификация, те са обединени от начина, по който използват своята платформа, за да адресират уникалните предизвикателства на 2020г. Ако трябва да конкретизираме, някои от тазгодишните Влиятелни жени са получили глобални овации за техните ефективни реакции към Ковид-19. Новозеландският премиер Джасинда Ардърн (номер 32) надви първата и втората вълна на вируса в своята страна, като въведе стриктни локдауни и процедури по карантиниране. Президентът на Тайван Цай Ингвен (номер 37) въведе усърдна програма по следене на контактните лица още през януари, а резултатът към днешна дата е следният – в остров от 23 милиона души, едва седем са изгубили битката с вируса.

Както премиерът на Норвегия, Ерна Солберг (номер 52), отбеляза по време на глобална конференция през ноември: „Демократичните държави, където човешките права са уважавани и където жените са способни да достигнат върхови позиции в обществото, са същите тези държави, които са най-добре подготвени да се справят с кризата Ковид-19.“

Новите 17 личности в тазгодишния списък нагледно показват как жените повеждат във всички аспекти на едно общество, трансформирано от глобална пандемия. Новият управляващ директор на UPS Карол Томе (номер 11) и шефът на Клоракс Линда Рендъл (номер 87) са отговорни за предоставяне на изключително нужната помощ, която позволи на американците да останат свързани и чисти, докато управляващият вицепрезидент и предстоящ управляващ директор на CVS Карън Линч (номер 38) поведе фармацевтичния гигант към обширна програма по тестване на Ковид, а освен всичко ще отговаря за критичното обработване на ваксините през 2021г.

В година, белязана от масови протести и политическа несигурност в световен мащаб, малцина използваха своята сила толкова ловко, колкото основателя на Fair Fight (Честна битка) и защитник на избирателните права на гражданите Стейси Ейбрамс (номер 100). Чрез своята работа и помощ за регистрацията на 800, 000 души и правото им да гласуват в Джорджия, бившият щатски представител помогна на демократичния претендент на изборите да спечели в нейния щат за първи път от 28 години. Нейната работа не е приключила – тя заяви, че се е отдала на „17 минути“ тържества преди да обърне своя фокус към критичния сенаторски изборен балотаж в Джорджия през януари. Но благодарение на цялото усърдие и продължителен труд, заедно с усилията на толкова жени като нея, думите на бъдещия вицепрезидент звучат толкова ползотворно. Ето какво заяви Харис през ноември: „Аз може да съм първата жена в този офис, но няма да бъда последната.“

– Маги МакГрат

Виж пълната класация ТУК.

 

Източник: https://www.forbes.com/

Актуални постове от тази категория

Даряват ли българите от своето време за добри каузи?

Даряват ли българите от своето време за добри каузи?

Доброволците са нещо като супергерои. Техните сили тайно спасяват обществото ни, но никога не разбираме кой всъщност носи наметалото, докато помага. Те са ключови за социалната свързаност, насърчаването на взаимопомощ и укрепването на общностите, благодарение на...

“Без причина”

“Без причина”

Предизвикваме ви да отворите търсачката и да потърсите заглавия, свързани с насилието в България. Към и без това тягостните новини, вероятно ще откроите нещо много сходно в по-голяма част от случаите. Нормализирането на агресията, сензацията в наратива, липсата на...

Златните жени на френската история, които Олимпиадата почете

Златните жени на френската история, които Олимпиадата почете

Снощи Париж официално показа на света какво е да бъдеш гостоприемен домакин, който празнува спортсменството, свободата и обединението ни в това да сме различни. Церемонията по откриването на 33-тите Олимпийски игри беше един културен и хуманен поглед към френското...