Доброволците са нещо като супергерои. Техните сили тайно спасяват обществото ни, но никога не разбираме кой всъщност носи наметалото, докато помага. Те са ключови за социалната свързаност, насърчаването на взаимопомощ и укрепването на общностите, благодарение на безвъзмездното даряване на своите ресурси.
За самите “супергерои” доброволчеството също носи много – развитие на нови умения, разширяване на социалните кръгове, повишаване на самочувствието и удовлетворението. Но за разлика от филмите и комиксите на “Марвел”, за този тип спасители не се говори толкова много. Поне не и у нас. В тази статия обръщаме внимание на България и света по отношение на Световния дарителски индекс. Данните взехме от фондация BCause, чиято позиция за разединяването на обществото ни споделяме в края на текста. Ако искаш да променим статистиките към по-добро, пиши ни и стани наш доброволец!
Контакти
“България покачва рейтинга си според Световния дарителски индекс ‘2024, но остава в дъното на класацията”
- България запазва 133-то място от 142 държави в класацията на Световния дарителски индекс на КАФ ‘2024 (CAF World Giving Index).
- Коефициентът ни е нараснал от 23 на 26.
- CAF World Giving Index е най-авторитетното проучване, което измерва дарителската ангажираност в света, което Фондация BCause съобщава ежегодно като българския партньор в Международната мрежа на CAF.
През 2023 година 48% от българските граждани са отговорили, че са помогнали на непознат, а 23% – че са дарили пари. По третия показател от Индекса – отделено време за доброволен труд, България трайно е в последната десетка с резултат от 6%.
За сравнение, в предходната година дяловете са били съответно 44, 21 и 5.
По света
Глобалният дарителски индекс е 40. От всички 142 държави, участвали в проучването, рекордните 4,3 милиарда души в света са помогнали на някого, когото не познават, отделили са време като доброволци или са дарили пари за добра кауза през 2023 година. Това представлява 73% от световното възрастно население.
Топ 10 държави в CAF World Giving Index 2024:
1. Индонезия
2. Кения
3. Сингапур
4. Гамбия
5. Нигерия
6. САЩ
7. Украйна
8. Австралия
9. Обединени арабски емирства
10. Малта.
Както всяка година, в първата десетка присъстват не само икономически развити страни. Топ 10 на държавите включва само две от най-големите икономики в света – Индонезия и САЩ, докато една от най-бедните страни в света – Гамбия – е класирана на четвърто място.
И за да могат доброволчеството и емпатията да прогресират, излагаме и заставаме твърдо зад позицията на Фондация BCause, в която призовават политическите партии да прекратят предизборната пропаганда на недемократични и хомофобски възгледи:
“Парламентът пое посока към опасни решения, които застрашават – вместо да утвърждават, правата на цели групи хора, създават несигурност в образователните институции и враждебност към българските неправителствени организации.
Настояваме приетите на 7 август промени в Закона за предучилищното и училищното образование да бъдат преразгледани, а последвалите надграждащи предложения за промени в същия и други закони – да бъдат отхвърлени като недемократични и хомофобски по характер.
В парламента – от трибуната и в комисиите – бе допуснат дебат, който включва език на омразата и дискредитиране на български неправителствени организации. Недопустима е атаката срещу неправителствените организации и внушаването, че те работят срещу интереса на гражданите. Българските неправителствени организации са признат партньор и техният принос за добруването на хората, подобряването на услугите и развитието на системите е отдавна оценен от институциите на българската държава, която инвестира публични ресурси в част от работата им.
Напомняме, че в училищата няма пропаганда на „нетрадиционна“ сексуална ориентация, но има истински сериозни проблеми, които чакат своите нелесни решения – осъвременяване на учебното съдържание, подготовката и подкрепата на учители, които да насърчават практическото приложение на знанията, изграждането на среда, която възпитава съпричастни, активни и отговорни хора във всяко едно училище, във всяко населено място.
Огромни проблеми има и във всяка друга социална сфера. Страната ни и гражданите имат нужда от ресурсите на всички институции – публични и частни. Августовската загуба на парламентарно време, безотговорното подклаждане на страхове и разделение, явната атака срещу граждански организации, които помагат на хората, може и да донесат някому няколко гласа повече, но ни отдалечават от желаните от цялото общество цели.
И политическите партии, и НПО имат разнообразни мисии, защото отразяват многообразието от нужди, идеи и гласове на българските граждани, но фундаментът им трябва да бъдат ценностите на демокрацията и гражданското общество. Демокрацията е тази, която гарантира достоен живот както за консервативните, така и за либералните хора.
Задачата на политическите сили е да работят за подобряване на образователната, здравната и социалната система с отговорност и последователност, и чрез законодателни решения, основани на хуманизма и науката.
Всички ние сме длъжни да предадем на децата и младежите най-важния урок: че това, което ни обединява, е повече от това, което ни разделя.”