Общността на Emprove Badge расте, благодарение на чувството за лична отговорност в устойчивата промяна на обществото. А Paysafe e най-новият член в семейството на компаниите с активна корпоративна позиция срещу насилието. Освен, че ще ви разкажем за първата ни среща с техния екип, в тази статия ще обърнем внимание на това как работодателят не само се превръща в “Guardian” за служителите си, но и подкрепя самите тях да се превърнат в пазители – за себе си и един за друг. Цели 193 човека взеха участие в онлайн обучението ни за превенция на насилието на работното място, а още по-вълнуващо беше, че някой толкова високо във фирмената йерархия на компанията открива събитието, демонстрирайки чувство за лична отговорност. Това беше Джакомо Остин, Вицепрезидент Стратегическо Развитие и Генерален Директор на Paysafe Bulgaria, който отговори на множество въпроси и даде ярък пример в своята работна общност. В Paysafe разнообразието и приобщаването са от решаващо значение за насърчаване на иновациите, креативността и положителната работна среда. Чрез организирането на различни мрежи от служителите (Women@Paysafe, Asian@Paysafe, Black@Paysafe, Families@Paysafe, Green@Paysafe, Latinos@Paysafe, LGBTQ+@Paysafe), компанията осигурява места, където хората от различни среди се свързват, споделят опит и се подкрепят взаимно. Тези мрежи не само овластяват служителите, но и допринасят за културата на принадлежност, в която различните гледни точки се ценят и приемат.

Събитието беше открито с темата “Какво е токсичност и как това понятие е свързано с проблема за насилието?

Валентина Димитрова, главен терапевт в Emprove, поясни: “Много е важно да сме наясно, че когато говорим за насилие, всички видове насилие биха могли да имат огромен ефект върху нас – стрес, бърнаут, депресия, вреди върху самочувствието. Затова е толкова важно да виждаме връзката между физическо, емоционално и психологическо насилие. За да можем и навреме да разпознаем първите знаци.” . 

Като още нещо, което по нейно мнение предшества “видимото насилие” – тя посочи микроагресията и микросигналите, които можем да уловим. Системното усещане за обезценяване, прекомерен контрол или липса на лична свобода също са сигурен знак, че човек се намира в нездравословна връзка, която може да попречи и на останалите аспекти от живота му. Тук Валентина Димитрова акцентира върху думата “системност”: “Не просто моментно настроение у някой колега. Когато има слухове, игнориране, нещо, което ви кара да се чувствате зле постоянно. Нашият вътрешен компас винаги ни насочва правилно, че нещо не е наред.”.

Един от често срещаните коментари, които последваха, беше, че “токсичността е донякъде субективна, тъй като имаме различни предпочитания, нива на толерантност и т.н.“. Валентина Димитрова уточни, че “трябва да можем да споделим как се чувстваме и да поставим границите си спокойно, което в здравословна връзка се случва естествено. Ако не можем да го направим спокойно, това е знак, че нещо не наред.”

Логично дойде и въпросът “Как да разпознаем, че нещо токсично ни се случва?”. Тук на база личен опит и наблюдения върху други жени, мнение сподели менторката Любов Кръстева, която е част от общността на Жените Survivors – първата българска общност от жени, успели да се спасят от домашно насилие, за жени, поели към промяна и нов живот: 

“Труден въпрос, защото знаците са много, а в началото те изглеждат като нещо съвсем нормално – например може да чувате неща от типа: “Обичам те, искам да прекарвам цялото си време с теб, не излизай с приятели, пропусни среща със семейството си.”. Когато започнах такива отношения, изобщо не подозирах, че злоупотребата съществува.”

В контекста на това как личният живот се отразява на заетостта, Любов допълни: “Срамувах се…Никой не вярваше, че нещо се случва защото аз работех, изглеждаше, че съм поела живота си в ръце. Затова е важно близките и приятелите да проверяват как си. На новото ми работно място не ме познаваха и не знаеха, че по принцип съм напълно различен човек, че винаги съм в центъра на събитията, че съм комуникативна и отворена. А по това време ходех с наведена глава и всички си мислеха, че отказвам покани за събития, защото имам деца. И след 1 година просто спряха да ме канят на събития. Затова приятелите са толкова важни – да започнат разговор.”

Джакомо Остин изрази изключително валидна гледна точка: “Най-страшното нещо е, че си изолиран, че си в балон. Когато си контролиран, не можеш да получиш валидация, тъй като си изолиран от всеки, с когото би могъл да разговаряш и да успееш да разпознаеш, че нещо не е наред”

Публиката се превърна в централен участник и превърна лекцията в дискусия. Темата събуди любопитство и бяха зададени множество въпроси в посока подкрепа към колегите, сред които:

Какво поведение трябва да търся, което може да показва, че даден колега изпитва насилие или злоупотреба?
Как можем да се подкрепяме взаимно като колеги и приятели?
Кои са най-ефективните начини да предложите помощ, без да преминавате границите?
Какво трябва да избягваме да правим, когато се опитваме да помогнем на някого?
Кои са често срещаните грешки или грешни стъпки, които хората правят, когато се опитват да се намесят в ситуацията на някой друг?
Кои са някои практически стъпки, които можем да предприемем, за да подкрепим човек, който е в ситуация на насилие или злоупотреба?

Любов Кръстева сподели опита на Жените Survivors: “Много е важно, че много от сървайвърките ни споделят, че работното място е било най-безопасното място за тях. А хората често подценяват ролята си като колеги за жена в подобна ситуация.”

Според Джакомо Остин паралелът между насилието във връзките и на работното място е много релевантен.

Едно от най-важните неща, които всички присъстващи научиха или си припомниха, благодарение на Emprove, бе да бъдем помощници, а не спасители. “Много е важно да валидираме и да дадем чувство за сигурност, че това, което преживява другият не е само в неговата глава. Важно е да не съдим, защото хората, които преживяват насилие, могат да са невероятно изплашени и несигурни в себе си. Избягвайте въпроси като: Защо не си тръгнеш? Какво можеш да направиш, за да промениш ситуацията? Важно е да бъдете там, да сте подкрепа. Бъдете помощник, а не спасител. Важно е да разчупите модела.”

 

Беше удоволствие да дискутираме с екипа на Emprove толкова чувствителна, но важна тема. За домашното насилие трябва да се говори открито. В Paysafe винаги насърчаваме позитивна, приобщаваща, толерантна и продуктивна организационна култура. Неминуемо всеки от нас се бори с лични притеснения и тревоги, а често се случва съзнателно или не да ги пренесе на работното си място. Травмите от домашното насилие не правят изключение. Ето защо се радвам, че си партнираме с Emprove, за да изведем превенцията на следващо ниво. Носим значката GUARDIAN с гордост, защото тя отразява нашия ангажимент към тази кауза.

Джакомо Остин

Ако и във вашата компания разпознавате значимостта на това да си пазител за служителите, колегите и себе си – свържете се с Emprove и станете посланик на нашата кауза. Разберете повече за програмата Emprove Badge и защо ролята на работодателите е толкова важна за устойчивата промяна на обществото. 



Актуални постове от тази категория

Галина и Михаела: “Истинската подкрепа не говори, а слуша!”

Галина и Михаела: “Истинската подкрепа не говори, а слуша!”

Историите са мост между преживяванията на хората. И когато ги четем или слушаме, ние неминуемо резонираме чрез емпатия. Никоя статистика, черна хроника или нравоучение няма силата да промени съзнанието на човек както една единствена история. А когато в нея е...

Да пиеш кафе с вътрешните си саботьори

Да пиеш кафе с вътрешните си саботьори

В края на миналата година преживяхме една запомняща се Limitless среща със супер позитивния екип на HPЕ Bulgaria, а гостуването ни беше по покана на тяхната работна група Women at work. Всъщност темата за границите ни провокира за пореден път да споделим с нови хора...

Как си? От 1 до 10 

Как си? От 1 до 10 

Павел Иванов и Васил Горанов са едни от първите обучени “Talk club” капитани в България. Не си ги представяйте с папагали на рамото и пиратски шапки. Вместо това, те носят тениски с надпис Talk Club и топка, която подават на другите мъже в клуба с един простичък...