Камелия Панайотова е в средата на 20-те си години, което може да заблуди някого относно зрелостта на душата ѝ. Нейното отношение към света, което тя прилага и в литературата си, а също и темите, които я вълнуват, биха послужили за по-акуратна житейска визитка. За да разберете повече за младата писателка, трябва да прочетете стихосбирката ѝ “Човекът, който си отива”, както и романа “Ане”. “Ане” разглежда въпроси като изоставянето и живота с липсата, насилието над ума и тялото, истинското сестринство и окончателното откъсване от утробата. За него получава следната рецензия от Антония Апостолова:Дебютният роман на Камелия Панайотова е болезнено автофикционално брожение по следите на изгубения дом и несъстоялото се родителство. Красив разказ за майката, за изоставянето и живота с липсата, за насилието над ума и тялото, за истинското сестринство и окончателното откъсване от утробата. Той ще продължава да е зловещо актуален, докато светът продължава да гледа на жените като на „едно парче месо“. В „Ане“ самото име на героинята вика към майката – за да я намери съвсем другаде.“.

Имаме честта да представим Камелия Панайотова и в ролята ѝ на ментор – тя бе една от седемте поетеси, които напътстваха #ЖенитеSurvivors в творческия процес по създаването на поезия, родена от женската сила. Резултатът от това красиво начинание ще бъде представен в София на 20 октомври в Дом на киното, като част от Cinelibri. Темата на международния кино-литературен фестивал тази година е “Поезия безкрай”. 

Повече за срещите, преживяването и емоцията около проекта – Камелия Панайотова разказва в следващите редове.

Камелия Панайотова, фотограф: Яна Лозева

 

Вместо “представете се”, можете ли да опишете на какъв ментор попадна “вашата” Жена Survivor?

Спокоен и практичен.

Кои бяха първите емоции, когато получихте покана да се включите в проекта ВИЖ МЕ? Имахте ли отношение към темата, преди да се впуснете в него?

Възхищение към проекта и удоволствие, че се свързват с мен. Имах отношение към темата преди да науча за проекта, преди по-малко от година излезе романа ми „Ане“, който в голяма степен разглежда насилието – и домашното, и сексуалното. Както и стихосбирката ми „Отсъствия“, която също изследва травмите на насилието. Със сигурност тази тема присъства силно не само в творчеството ми, но и в личните ми предпочитания към изкуството и историите, които то разказва. Искам някакво обяснение за него, искам да разбера как се ражда подобно решение – не успявам да си го обясня и до днес. Може би е необяснимо, затова са важни тези истории, за да загубим убеждението, че актът на насилие може да се оправдае. Или да се поправи. 

Как се промени възприятието ви след работата с Жените Survivors?

Не знам дали се е променило нещо в мен, но се засили вярата, че всяко посегателство оставя следа. Но и че съществува утеха. Особено в историите. 

Какви предизвикателства се разкриха в творческите ви сесии?

Най-голямото предизвикателство за мен беше овладяването на гнева, но и на съчувствието. Смятам, че в такива ситуации, понякога, човек има нужда просто да разкаже историята си. Без да бъде съветван, съжаляван или убеден, че досажда на другия. Това, което можеш да сториш е да изслушаш. Винаги, когато чувам истории за насилие, гледам филми или репортажи, у мен се надига гняв и неразбирателство как е възможно, но се уча, че може би това няма значение, че е възможно и трябва да търсим начини да го спрем, а не да само да реагираме. 

Вярвате ли в прераждането чрез изкуство? Виждали ли сте го в действие?

Вярвам в спасението. Вярвам, че думите, особено поезията, могат да помогнат, че има неща, които не можем да изразим с обикновен разговор. Не пишат ли хората, за да се убедят в мнението си, не само за да изкарат болката. За да се разгледат от всяка страна, какво по-голямо спасение от разбирането?

Романът “Ане”, автор: Камелия Панайотова

Какъв е вашият призив към широката публика в посока превенцията на насилието – във всичките му форми и във всички човешки взаимоотношения?

Призивът ми е да не се срамуват. Звучи лесно, но изобщо не е и все пак, преборете срама, това е половината страх. Искайте помощ. Борете се. Настоявайте за честност и обич. Събирайте смелост от чуждите истории. Помагайте на този, който иска помощ, защитавайте се едни други. Търсете справедливост. 

 

На 20 октомври в Дом на киното в София, като част от програмата на Cinelibri, #ЖенитеSurvivors ще разкрият частички от своята деликатна сила чрез магията на поезията. На сцената ще ги подкрепят с още изкуство Стефан Иванов, актрисите Елена Телбис, Анета Иванова, поетесите Ева Гочева, Ренета Бакалова, Албена Тодорова, Камелия Панайотова, Биляна Димова и певицата YVA. Проектът “ВИЖ МЕ: силна и свободна” е създаден с творческата визия, организационния замах и приятелското рамо на драматурга и поет Стефан Иванов.

Разберете повече в страницата на събитието

 

Актуални постове от тази категория

Срещи под знака на любовта

Срещи под знака на любовта

Още беше зима, когато решихме да създадем поредицата “Срещи под знака на любовта”. Планирахме с месеци напред и всичко ни се виждаше абстрактно и много далечно във времето. Само че, както с повечето неща, докато мигнем три пъти – дойде време за третата ни среща. Нека...

Личните граници – революция на съзнанието и дар на мъдростта

Личните граници – революция на съзнанието и дар на мъдростта

Следващата статия е на анонимна дама от общността на #ЖенитеSurvivors и ни отвежда дълбоко навътре – в личната революция на съзнанието, наречена лични граници. Не като модерен лозунг, а като вътрешна зрялост, родена от болка, търсене и осъзнаване. През детайлни...