Албена Тодорова е финансист, преводач и преподавател, но най-завиден стаж има като пътешественик и изследовател – из земите, професиите, темите, думите и чувствата. В контекста на тази статия, обаче, ще я наричаме преди всичко поетеса. И така – поетесата Албена Тодорова има български и украински корени, вероятно това я кара да опипва различни почви по света. Била е в Япония, Германия и Англия. Японската деликатност е дала силно отражение и на писмото ѝ, в което тя много фино улавя ежедневни и метафизични нюанси с минималистична ловкост. В крайна сметка се връща тук, в своята:

“родина

езикът, на който говоря

с другите Албени

и с бог”

Има 4 стихосбирки, последната излиза тази година с име “Откакто те няма” и изследва отсъствието като жива материя. 

Имаме честта да представим Албена Тодорова и в ролята ѝ на ментор – тя бе една от седемте поетеси, които напътстваха #ЖенитеSurvivors в творческия процес по създаването на поезия, родена от женската сила. След премиерата на Аполония, резултатът от това красиво начинание ще бъде представен в София на 20 октомври в Дом на киното, като част от Cinelibri. Темата на международния кино-литературен фестивал тази година е “Поезия безкрай”. 

Повече за срещите, преживяването и емоцията около проекта – Албена Тодорова разказва в следващите редове.

 

Албена Тодорова, снимка: Яна Лозева

Вместо “представете се”, можете ли да опишете на какъв ментор попадна “вашата” Жена Survivor? 

Ментор, който описва себе си с думите “поет, работещ като финансист”.

Взискателен към себе си и към околните. С немско чувство за хумор и японско усещане за ритъм. В непрестанни разсъждения за мястото и ролята на поезията в клетия ни свят. 

 

Кои бяха първите емоции, когато получихте покана да се включите в проекта ВИЖ МЕ? Имахте ли отношение към темата, преди да се впуснете в него?

Изпитах радост и надежда, че опитът ми и желанието ми да бъда полезна могат да бъдат в помощ на някого. Много се вълнувах дали ще успея да създам безопасно пространство за работа на участничките. Исках да работим върху текстовете по начин, който е окриляващ и освобождаващ за тях.  

Бях на 12, когато преживях сексуално насилие, после отново на 18. Израснала съм в семейство с много жестокост. Отне ми години да преодолея това, да говоря за този опит без страх и горчивина. И не съм сама в този опит, за съжаление — тъжни статистики ни гледат през ден от новинарските страници. 

 

Как се промени възприятието ви след работата с Жените Survivors?

Прииска ми се да прегърна всички жени сървайвърки. Не само тези, с които работихме, но и всички участнички. Да ги прегръщам дълго и напоително, стига и на тях да им се прегръща, и да си мълчим. 

 

Какви предизвикателства се разкриха в творческите ви сесии? 

Намиране на време за среща беше най-трудно — малки деца, служебни ангажименти. Много съм благодарна на жените, с които работих, за добросъвестното отношение — те направиха всеки друг аспект от работата ни радостен и вълнуващ.

Беше понякога мъчително да “напипваме” къде са стихотворенията в текстовете, които бяха написали, но беше безкрайно интересно. 

 

Вярвате ли в прераждането чрез изкуство? Виждали ли сте го в действие?

О, да. Изкуството не е терапия, не е някакъв илач per se, но според мен е един от достъпните начини човек да преработи непосилния си опит в нещо, което от товар да се превърне в множество нови възможности. 

 

Какъв е вашият призив към широката публика в посока превенцията на насилието – във всичките му форми и във всички човешки взаимоотношения?

Моля ви да се поставяте на мястото на другите. Помнете, че човекоядните правила, закони и законодатели ще дойдат и за вас. И за вашите деца. 

Не мълчете, когато имате възможност да защитите някого. Другото е път, отдалечаващ ни от човешкото. 

“Откакто те няма”, 2024 г.

 

На 20 октомври в Дом на киното в София, като част от програмата на Cinelibri, #ЖенитеSurvivors ще разкрият частички от своята деликатна сила чрез магията на поезията. На сцената ще ги подкрепят с още изкуство актрисата Елена Телбис, някои от най-забележителните ни съвременни поетеси и певицата YVA. Проектът “ВИЖ МЕ: силна и свободна” е създаден с творческата визия, организационния замах и приятелското рамо на драматурга и поет Стефан Иванов.

Разберете повече в страницата на събитието

 

Актуални постове от тази категория

Срещи под знака на любовта

Срещи под знака на любовта

Още беше зима, когато решихме да създадем поредицата “Срещи под знака на любовта”. Планирахме с месеци напред и всичко ни се виждаше абстрактно и много далечно във времето. Само че, както с повечето неща, докато мигнем три пъти – дойде време за третата ни среща. Нека...

Личните граници – революция на съзнанието и дар на мъдростта

Личните граници – революция на съзнанието и дар на мъдростта

Следващата статия е на анонимна дама от общността на #ЖенитеSurvivors и ни отвежда дълбоко навътре – в личната революция на съзнанието, наречена лични граници. Не като модерен лозунг, а като вътрешна зрялост, родена от болка, търсене и осъзнаване. През детайлни...