Валентина Димитрова е психолог с дългогодишна практика, а за наше щастие – и главният терапевт на Emprove. Гледа на себе си като терапевт на модерния човек. Желанието ѝ е да вдъхновя повече хора да се ориентират в света, вглеждайки се във вътрешния си компас. В практиката си води индивидуални и семейни консултации, провежда семинари, уъркшопи и обучения. В следващата статия обръща внимание на една много тенденциозна тема. Целта ѝ е да ни накара да боравим внимателно с квалификациите и термините, за да не олекотим теми, които понякога могат дори да спасят живот.

Този цитат всъщност не е на Зигмунд Фройд.

В днешния забързан свят езикът, който използваме, често отразява най-новите тенденции и идеи. Една област, в която това е особено забележимо, е в сферата на психологията. Термини като „нарцисист“, „газ лайтинг“ и „токсичност“ са станали обичайни в ежедневните разговори. Тези термини могат да се считат за терминология на поп психологията и затова е важно да подхождаме към тези концепции с внимание и нюанси.

Поп психологията е термин, използван за описване на популяризирането на психологически теории и концепции. Често се среща в книги за самопомощ, списания, социални медии и телевизионни предавания. Въпреки че поп-психологията може да бъде начин да научите повече за психологията и да описвате феномени, важно е да сте наясно с неговите ограничения, защото психичното здраве е сложна област, а един от недостатъците на поп психологията е прекаленото опростяване на сложни психологически въпроси.

Термините, използвани от професионалистите по психично здраве, имат специфично значение и се срещат в терапевтичен или клиничен контекст. Процесът на диагностициране и лечение се осъществява с цялостно разбиране на произхода, историята и индивидуалните обстоятелства на индивида. Прекомерното опростяване може да доведе до недоразумения и погрешни преценки. Използването на поп психологическа терминология в ежедневния език може да етикетира неправилно хора или поведение. Това може да доведе до погрешно разбиране на психичното състояние на хората. Например, някой може да каже, че е с ОКР(„OCD“), защото обича да поддържа къщата си чиста. Обсесивно-компулсивното разстройство обаче е сериозно състояние на психичното здраве, което се характеризира с натрапчиви мисли и натрапчиво поведение, понякога причиняващ инвалидизиращ дистрес. Терминологията на поп психологията може да омаловажи психичните състояния и може да затрудни хората да получат помощта, от която се нуждаят. Подобно на прекаленото опростяване, поп психологията често се основава на обобщения, което означава, че може да не е точен или приложим за всички. Например някъде може да пише, че всички хора, които изпитват тревожност се страхуват от провал. Това обаче не е вярно! Някои хора с тревожност се страхуват от публично говорене, докато други се страхуват от височини, но въпреки това живеят пълноценен живот.

Поп психологията може да накара хората да вярват, че има 12 правила за живота, или че ключът към щастието е „да мислиш позитивно“. Това обаче не винаги е така и това прекалено опростяване пренебрегва контекста. Много е трудно да мислиш положително или да оцениш положението си като положително, ако живееш в бедност, в среда на насилие или преминаваш през развод.

Поп психологическата терминология също може да има тенденция да патологизира ежедневното поведение. Когато някой използва термина „токсична позитивност“, за да опише безмилостния оптимизъм на приятел, това може да подкопае положителната им перспектива, без да разбира контекста или основните причини за поведението им. Чистата къща може да бъде обозначена като ОКР. Притеснението около интервю за работа се превръщат в патологична тревожност. Нервността от предстояща среща се превръща в социална тревожност. Страданието от загубата на някого се превръща в ПТСР (посттравматично стресово разстройство). Понятия като посттравматично стресово разстройство се използват за описание на специфичен отговор на травматични преживявания. Това включва специфичен начин за дефиниране на травматични преживявания и техния  специфичен емоционален отговор. Използването на термин като посттравматично стресово разстройство и травма твърде широко, размива значението му и може да доведе до объркване относно действителното поведение. Това може да затрудни хората да получат помощта, от която се нуждаят. Има потенциала да засили негативните стереотипи за психичното здраве, както и да обезсърчи хората да търсят професионална помощ. Може да доведе до самодиагностика и самолечение на хората, което може да бъде опасно.

Ето и някои грешни схващания на поп психологията

Газлайтинг е, когато някой те лъже или се опитва да те убеди, че не си прав. Всъщност газлайтингът е разработена манипулативна стратегия, която подлага под въпрос твоето чувство за реалност, здрав разум и памет- Не е просто несъгласие с това което се е случило.

Хора, които са груби или егоисти често са наричани нарцисисти. Всъщност всеки има някакви нарцистични черти и много хора се държат неприятно или агресивно без да са нарцисисти. Нарцистичното разстройство е клинична диагноза и не винаги е свързано с агресивно поведение. За патологичен нарцисизъм говорим в смисъла на психологическо разстройство, което се нарича Нарцистичното разстройство на личността. То е клинична диагноза и се поставя при спазване на строга процедура, само от квалифицирано лице – клиничен психолог/психиатър. Приети са 9 симптома, свързани с проявлението на Нарцистично разстройство на личността, като трябва да се установяват поне 5 симптома, налице за период от поне 6 месеца, за да се установи такава личностова дисфункция:

  • Грандиозност и самонадеяност;
  • Фантазии за успех, съвършенство или власт;
  • Силна убеденост в собствената уникалност и специалност;
  • Нужда от възхищение и похвала;
  • Очакване за привилегировано отношение;
  • Използване на другите за лична изгода;
  • Ниска или липсваща емпатия;
  • Завист, ревност и недоверие;
  • Арогантност, надменност и презрение.

 

Всичко, което те наранява е травма. Всичко, което се отразява на способността ти за справяне с дадена ситуация или емоция може да бъде травматично. Травмата има дългосрочни последици и е отвъд ежедневните несгоди. Много неща могат да бъдат болезнени без това непременно да бъде травма.

“Тригер” е нещо което те кара да се чувстваш неприятно или раздразнен. 

Тригер е нещо което причинява внезапно засилване на симптомите – връщане и преживяване наново травматична ситуация, натрапчиви импулси при ОКР и т.н. “Тригер” не е просто, когато нещо ни кара да се чувстваме дискомфортно.

Автор: Валентина Димитрова

Валентина Димитрова

Не забравяйте, че поп психологията не е заместител на професионалната психологическа помощ. Ако се притеснявате за психичното си здраве, важно е да говорите с квалифициран специалист.

 

Актуални постове от тази категория

Да пиеш кафе с вътрешните си саботьори

Да пиеш кафе с вътрешните си саботьори

В края на миналата година преживяхме една запомняща се Limitless среща със супер позитивния екип на HPЕ Bulgaria, а гостуването ни беше по покана на тяхната работна група Women at work. Всъщност темата за границите ни провокира за пореден път да споделим с нови хора...

Как си? От 1 до 10 

Как си? От 1 до 10 

Павел Иванов и Васил Горанов са едни от първите обучени “Talk club” капитани в България. Не си ги представяйте с папагали на рамото и пиратски шапки. Вместо това, те носят тениски с надпис Talk Club и топка, която подават на другите мъже в клуба с един простичък...

Жените в Paysafe с ключ към разпознаване на здравословните граници

Жените в Paysafe с ключ към разпознаване на здравословните граници

Когато голяма компания като Paysafe припознае мисията на малка фондация като нашата, няма как да бъдем по-сигурни, че сме на прав път. Пристъпваме с благодарност към всяко партньорство, което устойчиво разпространява посланията за по-здравословни отношения и...